Pilates

Pilates

PİLATES

Pilates, Joseph Hubertus Pilates tarafından ,  20.yüzyılın başlarında geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. 

1880’de Almanya’da doğan Joseph Hubertus Pilates; astım, raşitizm , ateşli romatizma gibi hastalıklar yaşıyordu. Ailesine, uzun süre yaşayamayacağı söylenmişti. Vaktinin çoğunu, evde tıp ve özellikle uzakdoğu sporları ile ilgili kitapları karıştırarak geçirirdi. Sağlığını iyileştirmek için, ailesinin yönlendirmesiyle küçük yaşları itibariyle egzersize odaklandı. Jimnastik, box, dans, yoga ,kayak, ağırlık sporları gibi branşlarla  ilgilendi.14 yaşına geldiğinde artık iyileşmişti.

Joseph, 1.dünya savaşında esir kampına hastabakıcı olarak gönderildi. Bu kampta geliştirdiği egzersiz sistemi ile ,o dönem yaşanan grip salgınından pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta pilates yapanların hiç bir şekilde etkilenmemesiyle ,Joseph ve geliştirdiği egzersiz sistemi büyük ün kazandı .

Bugünkü adıyla PİLATES , ilk adıyla CONTROLOGY…

Pilates vücudunuza ne yapar ?
Pilates, derin core aktivasyonunu geliştirmeyi hedefler. Bu sayede siz en derindeki kas gruplarınızı hisseder ve geliştirirsiniz. Temeli sağlam inşa eden bu sistem, kaslarınızı güçlendirirken aynı zamanda esnetir. Pilates egzersizleriyle ,postür bozukluklarınızı düzeltebilir ,sağlıklı bir omurgaya sahip olabilirsiniz. Tartıda gördüğünüz rakamdan, çok daha fit görünebilirsiniz. Pilateste zihin ve bedenin iş birliği içerisinde çalışması hedeflendiğinden, konsantrasyon kabiliyetiniz gelişirken, stresiniz de azalır.
Düzenli yapıldığında mucize denebilecek etkileri olan pilates egzersizleriyle daha sağlıklı, fit esnek bir bedene ve sağlıklı bir omurgaya rahatlıkla sahip olabilirsiniz.